SevenFriday V-Series ؛ یک مدلِ عجیب دیگر از سون‌فرایدی

     

۲

۲,۴۳۱

ساعت مچی سون‌فرایدی SevenFriday

چندی پیش کمپانی SevenFriday با معرفی مجموعه ای جدید از ساعت های خودش با نام سِری-وی (V-series) طرفدارانش را به وجد آورد. سومین سری از تولیدات ساعت SevenFriday هم به مانند ۲ مجموعه‌ی قبلی یعنی سری-پی (P-series) و سری-اِم (M-series) از طراحی بسیار جذاب و خاصی برخوردار است. البته باید متذکر شد که در ساعت مچی سون‌فرایدی سری V نسبت به ۲ مجموعه‌ی قبلی کار سخت تری برای متوجه شدن زمان خواهید داشت!

تصور کنید داخل مترو، اتوبوس یا هر مکان شلوغ دیگری نشسته اید و همه‌ی افراد مطابق معمول، مشغولِ آنالیز یکدیگر هستند! میتوانید مطمئن باشید هر فردی که نگاهش به دستِ شما و ساعت مچی سون‌فرایدی سری V بیفتد، هیچ تصوری ندارد که این وسیله چگونه قرار است زمان را نمایش دهد!

برندی تازه وارد اما جسور

این برند سوئیسی در سال ۲۰۱۲ و توسط دنیل نیدِرر (Daniel Niederer) تاسیس شده است و توانسته با بکارگیری ایده هایی متفاوت در طراحی محصولاتش که از “انقلاب صنعتی” و ابزار و تجهیزات صنعتی الهام گرفته شده توجه طرفداران ساعت مچی را به خودش جلب کند و حالا دیگر یکی از برند های شناخته شده در صنعت ساعت سازی محسوب میشود. بطوریکه منتقدان توصیفاتی نظیر “جسورانه” و “پیشرو” را در مورد طراحی ساعت های سون‌فرایدی بکار میبرند. همچنین نشریه‌ی معتبر دیلی تلگراف در بررسی که روی انواع ساعت مچی سون‌فرایدی داشت، طراحی های این کمپانی را با عبارت “به طرز غیر منتظره ای کلکسیونری” توصیف کرده و سون‌فرایدی را برندی دانست که هر کسی میتواند از هر مدل و رنگِ آن را در مجموعه شخصی خودش داشته باشد.

دفتر اصلی کمپانی SevenFriday در سوئیس قرار دارد و طراحی مدل ها در زوریخِ سوئیس انجام میشود. اما خودِ ساعت ها در چین و هنگ کنگ ساخته شده و در آن از موتور سیتیزن میوتا ساخت ژاپن استفاده میشود. همین موارد باعث شده ساعت های سون‌فرایدی نسبت به ساعت های دیگر برندهای مدرن و پرطرفدارِ بازار از قیمتی بسیار مناسب برخوردار باشند.

ساعت مچی سون‌فرایدی SevenFriday V-series

 

اما مکانیزم نمایش ساعت در SevenFriday V-series به نحوی متفاوت طراحی شده است و همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد خواندنِ ساعت در سون‌فرایدی سری-وی برای دفعات اول کار سختی میباشد. پس با سانیساواچ‌مگ همراه باشید تا مکانیزم متفاوت نمایش زمان در این مدل و نحوه‌ی خواندنِ آن را به شکلی دقیق تر بررسی کنیم.

خواندن ساعت در SevenFriday سری-وی

قطعا یکی از اولین سوالاتِ هر فردی که با ساعت مچی SevenFriday V-series روبرو میشود، این خواهد بود که “خب، حالا اصلا ساعت چند هست؟” و این، سوالِ بسیار خوبیست…

طراحان این کمپانی، مدلِ جدیدشان را هم به مانند مدل های قبلی با الهام از وسایل و ابزار آلات صنعتی طراحی کرده اند و ساعت SevenFriday سری-وی به وضوح یادآور نشانگرهای فشارسنج و سایر درجه های صنعتی میباشد.

ساعت مچی سون فرایدی SevenFriday V-series

در طراحی ساعت های SevenFriday به وضوح از المان های صنعتی الهام گرفته شده است

طراحان SevenFriday، علامت های نشانگرِ ساعت را در این مدل در موقعیت های ساعت ۱۱ تا ۳، با شماره های ۰ تا ۴ علامتگذاری کرده اند و بر عکس طراحی های معمول، از باقی شماره های ساعت و همچنین عقربه نمایشگرِ ساعت خبری نیست!. در عوض یک دیسک گردانِ کوچک در مرکز صفحه‌ی ساعت اضافه شده که با شماره های  +۰ ، +۴ و +۸ بر روی آن علامت گذاری شده. برای متوجه شدن ساعت کافیست عددی که در دیسکِ مرکزی نمایش داده شده است را با عددهای بزرگِ حاشیه صفحه جمع کنید تا ساعت را بدست بیاورید. عقربه دقیقه شمار هم که به شیوه سنتی در صفحه قرارد دارد و به راحتی قابل خواندن میباشد.

طریقه خواندن ساعت SevenFriday V-series سون فرایدی سری وی

ممکن است برای بار اول +۴ تا +۸ ساعت طول بکشد تا بتوانید ساعت را در مدلِ سون‌فرایدی سری V بخوانید!. اما وقتی چشمتان به آن عادت کرد، خواندنِ ساعت تبدیل به کاری لذت بخش خواهد شد.

 

نشانگر ثانیه شمار SevenFriday V-series هم در موقعیت ساعت ۴ قرار گرفته که طراحی آن به مانند نشانگرِ ساعت میباشد، یعنی بصورت ترکیبی از عددهای حاشیه ای و دیسکِ گردان. برای خواندن ثانیه هم کافیست عدد مشخص شده بر روی دیسکِ گردان را با عدد مشخص شده در حاشیه‌ی آن که از ۰ تا ۲۰ علامتگذاری شده جمع ببندید.

در سمت چپِ صفحه و در موقعیت ساعت ۱۱ هم نمایشگر  روز و شب قرار دارد که به آسانی و با تمایز رنگی، مشخص کننده‌ی روز و شب خواهد بود.

ساعت SevenFriday و قلب تپنده‌ی مکانیکالِ ژاپنی

در ساعت مچی SevenFriday V-series از موتور ژاپنی و اتوماتیک میوتا (Miyota 82S7) استفاده شده است که قابلیت ۴۰ ساعت ذخیره انرژی را دارد. میشود گفت که این موتور جدا از عملکردِ ساعت، در زیبایی این مدل هم تاثیر گذار است به این ترتیب که در صفحه‌ی ساعت و در موقعیت ساعت ۷ یک برش وجود دارد که از داخل آن رقاصکِ (Balance Wheel) این موتور مکانیکال قابل مشاهده است که ساعت را بسیار جذاب تر جلوه میدهد.

این ساعت همچنین دارای ۳ATM (معادل ۳۰ متر) مقاومت در برابر فشار آب میباشد، ضمن اینکه به قابلیت FSC یا “تعویض سریعِ بند” مجهز شده که به شما امکان میدهد خیلی سریع و به آسانی و البته بدون نیاز به ابزاری خاص، بند ساعت خودتان را تعویض کنید و ترکیبی نو را خلق کنید. FSC ابداعی است که SevenFriday برای اولین بار انجام داد و بعد از آن در ساعت های دیگری نظیر Hublot EURO 2016 نیز مورد استفاده قرار گرفت.

طراحی شیشه ساعت هم در مدل های سری V دچار تغییر شده و بصورت برجسته و با لبه های گرد میباشد تا هر چه بیشتر یادآور ماشین آلات و درجه های صنعتی باشد.

ساعت مچی SevenFriday سون‌فرایدی سری V

مکانیزم FSC به کار رفته در حاشیه‌ی قاب که امکان تعویض بسیار آسان بند، بدون نیاز به ابزاری خاص را به شما میدهد

همچنین با نگاه به پشت قاب ساعت، علاوه بر جزئیاتی نظیر سایز قاب، بند، محل تولید و دیگر جزئیات، چیپِ مخصوصی را خواهید دید که با شکل دایره ای قابل تشخیص میباشد. سون‌فرایدی با تعبیه کردن این چیپ در پشت قاب ساعت های سری-وی و با استفاده از تکنولوژی NFS این امکان را به خریداران میدهد که بوسیله اپلیکیشن تلفن های هوشمند بتوانند از اصل بودن ساعت خودشان مطمئن شوند.

خرید ساعت مچی سون‌فرایدی سری V بسته به رنگ های مختلف بین ۱۲۵۰ تا ۱۳۵۰ دلار (حدودا ۴.۳ تا ۴.۷ میلیون تومان) خرج روی دست علاقمندان این مدل خواهد گذاشت که نسبت به مدل های دیگر از سایر برند های مدرن قیمتی به مراتب پایین تر به حساب می‌آید.

شاید باورش سخت باشد که ببینیم SevenFriday، برندی که تاسیس آن به سال ۲۰۱۲ برمیگردد توانسته به یک نام قابل اعتنا در دنیای ساعت مچی تبدیل شود. نکته‌ی قابل توجه این است که آنها توانسته اند در یک بازه‌ی زمانی کوتاه در سبک کاری خودشان این اعتبار را کسب کنند و همانطور که پیش از این در مورد برندهای تازه وارد دیگری نظیر HYT دیده ایم، اگر برندی با ایده ای جدید وارد صنعت ساعت سازی شود، میتوان انتظار داشت که جایگاهی خالی آماده‌ی خوش‌آمد گویی به وی باشد.

نظر شما در مورد ساعت SevenFriday سری V چیست ؟

شما با ساعت هایی که خواندن زمان در آنها به روش سنتی و معمول نیست، موافقید یا ساعت های عقربه ای کلاسیک را ترجیح میدهید ؟ نظر خود را در بخش “دیدگاه ها” برای ما بنویسید.

در یک نگاه...
عنوان مطلب
ساعت SevenFriday و یک مدل عجیب دیگر؛ سون‌فرایدی V-series
توضیحات
کمپانی SevenFriday در مدت زمان کمی که از شروع بکارش میگذرد توانسته با الهام از اِلمان های صنعتی نمونه هایی کم نظیر و بدیع خلق کند که مورد توجه علاقمندان ساعت مچی هم قرار گرفته. سون‌فرایدی اینبار و در جدیدترین محصولش، ساعت مچی SevenFriday V-series را طراحی و به بازار عرضه کرده که خواندنِ آن کار هر کسی نیست!
نویسنده
ناشر
سانیساواچ مگ
لوگوی ناشر

درباره نویسنده:

تیم تحریریه سانیساواچ

این مقاله بصورت اختصاصی و توسط تیم تحریریه مجله تخصصی سانیساواچ گردآوری, ترجمه و یا تدوین شده است.
باز هم با تیم تحریریه سانیساواچ و مطالب اختصاصی سانیساواچ مگ همراه باشید...

دیدگاه های شما

لطفا شما هم دیدگاه خود را در مورد این مطلب با سایر کاربران سانیساواچ به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *